Причина в ціні: 5 столичних ТРЦ, виставлених на продаж

Причина в ціні: 5 столичних ТРЦ, виставлених на продаж

Придбати торгові центри готові лише українські девелопери. Але питання – за яку суму

Власники декількох торгових центрів Києва не втрачають надії знайти покупців на свій актив. Головною операцією року може стати продаж одного з найдорожчих об'єктів міста – ТРЦ Ocean Plaza, купити який пообіцяв девелопер Вагіф Алієв. Купувати центри готові тільки українські інвестори, тоді як іноземні інвестфонди зайняли вичікувальну позицію. Головною причиною тривалих переговорів стали високі ціни на активи – у середньому вдвічі дорожче від середньоринкових.

У столиці продається лише кілька хороших об'єктів, розповідає співвласник девелоперської компанії «XXI Століття» Олег Салмін. Але навіть їх не поспішають розкуповувати. «Покупці готові платити за торгові центри із середнім терміном окупності 8–10 років», – уточнює експерт. За його словами, деякі продавці впевнені, що їхні активи коштують набагато дорожче.

На ринку є лише декілька інвесторів, готових вкладати гроші в ринок комерційної нерухомості, уточнює операційний директор «Будхаус Груп» Максим Гаврюшин. «Це Вагіф Алієв та інвестиційна компанія Dragon Capital Томаша Фіали. Але вони не готові багато платити», – говорить експерт. Іноземці ж ставляться до України з побоюванням – через високий рівень корупції, а також економічну кризу, що може призвести до зниження цін на нерухомість у найближчі декілька років. Продаються тільки ті об'єкти, власники яких готові поступатися.

склав перелік найвідоміших київських ТРЦ, виставлених на продаж.

Ocean Plaza

Загальна площа: 300 000 кв. м

Власник: «ТПС Нерухомість» (пов'язують з Лілією Ротенберг, дочкою російського бізнесмена Аркадія Ротенберга)

Передбачувана ціна: близько $180 млн

Ocean Plaza – один з найбільших торгово-розважальних центрів Києва і найдорожчих об'єктів нерухомості столиці. Його вартість становить близько $250 млн. Але власники готові знизити ціну до $180 млн.

Власником ТРЦ є компанія «ТПС Нерухомість», серед бенефіціарів якої значиться Лілія Ротенберг – дочка російського бізнесмена Аркадія Ротенберга, що входить до найближчого оточення президента РФ Владіміра Путіна. «ТПС Нерухомість» володіє ТРЦ з 2012 року – після того як викупила об'єкт у девелоперської компанії UDP Василя Хмельницького та Андрія Іванова.

З 2014 року «ТПС Нерухомість» кілька разів намагалася виставити ТРЦ на продаж, говорить інвестиційний банкір, що побажав залишитися неназваним. «Після перемоги Володимира Зеленського на виборах президента країни у власників торгового центру суттєво зросли ризики. Будь-яке загострення відносин з Росією – і першим націоналізують Ocean Plaza», – вважає він. Соратники Ігоря Коломойського, якого пов'язують із Зеленським, вже робили спробу отримати торговий центр під свій контроль: близький до групи «Приват» політик Геннадій Корбан заявив про необхідність націоналізувати Ocean Plaza. Він вимагав від керівників ТРЦ надати документи, які б підтверджували, що ТРЦ не пов'язаний з російськими власниками. Але далі заяв справа не пішла.

Зараз потенційних претендентів на ТРЦ кілька – інвестиційна компанія Dragon Capital, а також девелопери Василь Хмельницький і Вагіф Алієв. Наприкінці квітня на зустрічі з орендарями в ТРЦ Blockbuster Mall Алієв заявив, що до осені планує придбати ТРЦ і об'єднати його зі споруджуваним ТРЦ Ocean Mall.

Dream Town

Загальна площа: 81 000 кв. м

Власники: Гарік Корогодський і Олександр Меламуд

Передбачувана ціна: $150–200 млн

ТРЦ складається з двох черг, розташованих на Оболонському проспекті між станціями метро «Оболонь», «Мінська», «Героїв Дніпра». Власники центру Гарік Корогодський і Олександр Меламуд намагалися продати його ще декілька років тому. «Вони практично домовилися про продаж ТРЦ за $300 млн представникам попередньої влади. Але почалася Революція гідності, угода зірвалася», – розповідає директор мережі торгових центрів, який побажав зберегти анонімність. Чутки про можливий продаж ТРЦ Dream Town за $150–200 млн розгорілися з новою силою кілька місяців тому. Співвласник ТРЦ Гарік Корогодський повідомив, що готовий продати центр за ціною «трохи нижче ринкової».

На роботу Оболонського торгового центру може вплинути відкриття ТРЦ Blockbuster Mall загальною площею близько 450 000 кв. м девелопера Вагіфа Алієва. Це могло стати однією з причин, через яку наприкінці квітня в ТРЦ закрився аквапарк, на місці якого планується відкрити спортивний хаб. За інформацією Гаріка Корогодського, у реконструкцію ТРЦ інвестовано близько $12 млн.

«Магелан»

Загальна площа: 28 000 кв. м

Власник: Анатолій Юркевич

Передбачувана ціна: $20–25 млн

Минулого року за київський ТРЦ «Магелан» розгорілася боротьба. На початку червня невідомі люди заблокували роботу торгового центру, а пізніше він перейшов під контроль Сбєрбанку. Власник «Магелана» Анатолій Юркевич заявив про неправомірність дій банкірів.

Торговий центр виявився найпривабливішим у портфелі компанії «Край Пропетрі» Юркевича, тому без боротьби не обійшлося. Борг девелоперської компанії перед банком становив $68 млн. Сбєрбанк в Україні займається пошуком покупців і готовий продати його за $20–25 млн, повідомив Mind інвестиційний банкір, що побажав залишитися неназваним. Торговим центром також цікавилася інвестиційна компанія Dragon Capital Томаша Фіали.

New Way

Загальна площа: 22 000 кв. м

Власники: нардеп Володимир Ландік, бізнесмени Олег Кирилов, Олександр Караван, Володимир Караван і Микола Караван

Передбачувана ціна: $15–20 млн

Торговий центр по вул. Вербицького (у районі житлових масивів «Позняки» і «Харківська») виставили на продаж наприкінці минулого року. New Way відкрили в середині травня 2016-го. За інформацією опитаних інвестиційних банкірів, ТРЦ продається за $15–20 млн.

Власник комплексу – компанія «Будекосервіс», яка, за даними Єдиного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції, належить власнику компанії «Норд» Володимиру Ландику, а також Олегу Кирилову, бізнесменам Олександру Каравану, Володимиру Каравану і Миколі Каравану.

«Навігатор»

Власник: Альфа-Банк

Передбачувана ціна: $7–8 млн

Три торгові центри на вул. Дружби Народів (4800 кв. м), площі Слави (4500 кв. м) і біля станції метро «Шулявська» (843 кв. м) на продаж виставив Альфа-Банк. Раніше вони працювали під брендом «Квадрат», але потім назву змінили на «Навігатор».

Торгові центри побудувала девелоперська компанія «XXI Століття», а у 2005 році їх було продано компаніям власника агрохолдингу «Авангард» Олега Бахматюка. Укрсоцбанк отримав у власність три торгові центри після того, як бізнесмен відмовився обслуговувати кредити, і банк стягнув застави. У 2018 році почалося об'єднання Укрсоцбанку та Альфа-Банку.

Вартість трьох активів, за оцінками опитаних інвестбанкірів, становить $7–8 млн.

Добавить комментарий

Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив