У Чорнобильській зоні декілька днів палає ліс: Чому виникла пожежа та яку небезпеку вона становить

У Чорнобильській зоні декілька днів палає ліс: Чому виникла пожежа та яку небезпеку вона становить

Спалювання листя та трави, яке вже стало традиційним навесні, призводить до масштабних пожеж та завдає значних збитків. При горінні виділяються небезпечні для здоров'я людини речовини, гинуть звірі та птахи. А масштабні пожежі надзвичайно важко ліквідувати.

Розповідаємо детальніше про причини пожежі в Чорнобильській зоні та її небезпеку.

Як виникло займання?

У суботу, 4 квітня, у Чорнобильській зоні відчуження виникла лісова пожежа, що охопила 20 гектарів лісу, - для ліквідації надзвичайної події залучили авіацію та 18 одиниць техніки. В Зоні відчуження поблизу села Володимирівка Котовського лісництва виникла верхова лісова пожежа.

Згодом з міста Ніжин для гасіння пожежі вилетіли два літаки Ан-32П ДСНС, а потім й гелікоптер ДСНС Мі-8.

За даними ДСНС, 4 квітня до гасіння пожежі залучено понад 90 вогнеборців та 18 одиниць техніки. Пізніше відправили ще 9 одиниць техніки та 40 рятувальників.

Швидко загасити пожежу не вдалося. Наступного дня пожежа в Чорнобильській зоні поширилася на територію понад 100 гектарів, а рівень радіації у центрі загоряння перевищив норму: показники приладу становлять 2,3 при нормі 0,14.

При цьому повідомлялося, що радіаційний фон у Києві та області після пожежі в Чорнобильській зоні станом на 5 квітня перебував у межах норми.

Станом на 7 квітня ліквідація пожежі тривала. Пожежа трав’яного настилу та лісової підстилки займала площу близько 10,5 га.

"Станом на 7:00 на території Котовського лісництва Зони відчуження спостерігається пожежа трав’яного настилу та лісової підстилки між смт Поліське та селом Володимирівка (10, 16 квартал) на площі близько 6,5 га та поблизу села Рудня Осошня (58, 77, 79 квартал) на площі близько 4 га. Ситуація повністю контрольована. Роботи тривають", - сказано у повідомленні ДСНС України.

До гасіння залучено 120 осіб та 29 одиниць техніки, у тому числі від ДСНС 54 рятувальники та 10 одиниць техніки, з них один вертоліт Мі-8, яким 6 квітня здійснено 19 скидів – 38 т води, всього з початку робіт авіацією ДСНС здійснено 61 скид - 174 т води.

Станом на ранок 8 квітня в ДСНС повідомили про продовження роботи з ліквідації пожежі.

Чому виникла пожежа в Чорнобильській зоні?

За фактом виникнення пожежі у Чорнобильській зоні відчуження співробітники Національної поліції розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 245 ("Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу") КК України.

Пізніше виявили та затримали винуватця масштабної пожежі. Ним виявився 27-річний житель села Рагівка. Як пояснив молодик, задля забави в трьох місцях підпалив сміття та траву. Після чого вогонь вітром перекинуло далі, і він вже не зміг впоратися та загасити.

Вирішується питання щодо оголошення підозри зловмиснику.

Яку небезпеку становлять займання у Зоні відчуження

Небезпека лісових пожеж у Чорнобильській зоні полягає у тому, що радіоактивні елементи, які містяться у лісовій підстилці, підіймаються в атмосферу і далі розносяться куди завгодно. Еколог Олександр Соколенко зауважив, що пожежа у Чорнобильській зоні відчуження була низовою та не такою небезпечною, як могла би бути. Проте пожежі у таких зонах є значно небезпечнішими.

Спеціаліст зазначив, що радіоактивні елементи, які містяться у лісовій підстилці, зокрема потрапляють в атмосферу, і все це розноситься куди завгодно. Цього разу вітер відніс продукти горіння лісу у бік Києва, та рівень радіації був невеликий. Проте під час великих та безконтрольних пожеж може бути погіршення екологічної ситуації, що нестиме загрозу життю та здоров'ю людей.

При цьому у Києві в період з 31 березня по 6 квітня зафіксовано перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій діоксиду сірки, діоксиду азоту, формальдегіду та зважених речовин в повітрі. Такі дані повідомили в Центральній геофізичній обсерваторії ім. Бориса Срезневського. І, з огляду на прогнози Українського гідрометцентру на найближчі дні, метеорологічні умови не сприятимуть розсіюванню шкідливих домішок в атмосфері.

Чому варто уникати спалювання сухостою

Фахівці розповіли, що під час процесу горіння рослинних залишків виділяються мікрочастинки диму, до складу яких входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Із сухою травою та опалим листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.

Зазначається, що пластик та поліетилен при згоранні виділяють до 70 різноманітних хімічних сполук в повітря, більшість з яких отруйні для людини.

Нерідко під час спалювання сухих рослинних залишків виникають масштабні пожежі. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко. Для цього необхідно залучати велику кількість особового складу рятувальників та пожежно-рятувальної техніки.

Неконтрольовані пожежі становлять загрозу приватним житловим будинкам та тваринам, які перебувають на території приватного угіддя, спричиняють втрати великих матеріальних цінностей.Також не потрібно забувати про шкоду, якої зазнає довкілля. При пожежі в зелених насадженнях гине безліч тварин, птахів та комах, які не здатні самостійно врятуватись. Хтось із них згорає, а хтось задихається від ядучого диму.

Тож спалення трави та сухостою як на приватних територіях, так і на відкритому просторі надзвичайно небезпечні.

Добавить комментарий

Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив