Громадська рада при КМДА - дійсно «народне око», чи «кишеньковий дорадчий орган» столичної влади?

Громадська рада при КМДА - дійсно «народне око», чи «кишеньковий дорадчий орган» столичної влади?

До такої думки нас навели результати установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при ВО КМР (КМДА), які були проведені 5 червня 2019 року на базі Державного підприємства «Національний центр ділового та культурного співробітництва «УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ».

Асоціація у складі сотень інших громадських організацій подала кандидатуру свого представника як кандидата до складу Громадської ради п’ятої (2019-2021 рр.), однак, нажаль, за результатами рейтингового голосування права членства у новообраній раді не отримала. З 208 організацій свій голос на користь перебування Асоціації у складі Ради і забезпечення умов для безпосереднього використання її експертів у роботі цього важливого для громадян контрольного органу при КМДА, віддали лише 5 організацій.

Такий результат надала рахункова комісія. Все начебто виглядає прозоро і демократично. Усі громадські організації, що були представлені своїми кандидатами на громадських зборах, зацікавлені мати членство у Громадській раді, штат якої обмежений (було прийняте рішення щодо лише 50 осіб), і однаково мають право на це, володіють потенціалом фахівців і обізнані у проблемах, які потребують свого вирішення у столиці. Тобто, на перший погляд, всі учасники в однакових умовах.

Але, це, якщо не вдаватися до більш глибинного аналізу результатів роботи Громадської ради (наприклад, попередньої 4-ї каденції) і ситуації навколо проведеного 5 червня п.р. рейтингового голосування.

Справа в тому, що, якщо проаналізувати досягнення і кінцеві показники, які були озвучені під час установчих зборів з формування нового складу Громадської ради головою ініціативної групи Назаренко Богданом Станіславовичем, то певні підстави є замислитись над тим, чи не «кишенькову» роль для столичної влади виконує цей консультаційно-дорадчий орган. Адже при задекларованій позиції щодо необхідності залучення до роботи Ради якомога більшого числа експертів для контролю за діяльністю місцевої влади, на практиці протягом 2017-2019 років Громадською радою не ініційовано і не проведено жодної громадської експертизи.

Складається враження, що Рада займає пасивну і погоджувальну позицію у питанні щодо здійснення дієвого контролю за діяльністю КМДА, який передбачений пунктом 1 розділу І Положення про Громадську раду при Київській міській державній адміністрації. Жодних заперечень і принципових зауважень на адресу дій і рішень КМДА.

Більша частина питань на засіданнях і прийнятих рішень стосується організаційно-штатної побудови самої громадської Ради, законодавчої сфери та розгляду проектів рішень КМДА. Проте, низький показник ініціатив щодо запровадження конкретних заходів по контролю за фінансами, щодо їх цільового використання, здійснення громадських експертиз. Хоча питання стосовно актуальності і методики проведення громадських експертиз, залучення експертів високого рівня до роботи Громадської ради на засіданнях розглядаються, відповідальні за контроль за виконанням таких рішень визначаються (протоколи від 04.12.2018 № 9 і від 27.04.2018 № 8), але вся робота зведена лише до розробки методики і положень у цій сфері, прийняття формальних протокольних рішень.

При таких реаліях і цілком зрозуміло, чому за результатами підрахунків Асоціація не отримала права членства у складі новообраної Громадської ради при КМДА 5-ї каденції. Бо цю громадську організацію з її принциповою позицією щодо боротьби з корупцією, недопущення фактів нецільового використання бюджетних коштів, відстоювання прав платників податків у діалозі з органами влади, великим штатом висококваліфікованих експертів у  сфері економіки, права, будівництва, землевпорядкування тощо певні зацікавлені замовники не бажають бачити поряд себе, за «круглими столами», її експертів у складі робочих груп. Вони зацікавлені у тому, щоб Асоціація разом з своїми членами - столичними платниками податків була на відстані, подалі від гострих дискусій з проблемних питань. А, тим більше, мала доступ до фінансових документів з питань, щодо яких місцева влада приймає рішення. Ось чому авторів і прибічників такої позиції більше влаштовує сценарій обрання ради у такому її складі, який би дозволяв маніпулювати її рішеннями у вигідному для себе плані.

Але незважаючи на результати установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при ВО КМР (КМДА), які відбулися 5 червня 2019 року, Асоціація і надалі буде займати активну і принципову позицію у питаннях захисту прав платників податків, залучення своїх експертних можливостей до здійснення громадського контролю.

А, стосовно новообраної Громадської ради при ВО КМР хочемо побажати її членам налагодити свою роботу таким чином, щоб практичні показники за її результатами не надавали підстав для сумнівів і розчарувань. Адже у новому складі Ради представників від громадськості побільшало - аж 50!

Добавить комментарий

Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив