Що треба знати про Чистий четвер: традиції та прикмети

Що треба знати про Чистий четвер: традиції та  прикмети

Чистий четвер — це день весняного очищення.
Чистий четвер випадає на останній тиждень Великого Посту і знаменує собою початок підготовки до світлого свята Пасхи Христової. Історія Страсного четверга сягає своїм корінням в раннє християнство і пов'язана з Таємною Вечерею, одним з найбільш значущих євангельських подій, що передували розп'яттю Христа, пише Depo.Закарпаття.
У четвер, зібравши своїх учнів, Ісус омив їм ноги, щоб показати, яким безмежним має бути смиренність справжнього християнина. Тому суть Чистого четверга – показати, наскільки ви готові бути терпимим, щирим, співчувати по відношенню до всіх людей, вас оточує.
Чистий Четвер для будь-якого християнина – це символ повного духовного і фізичного очищення. Правила наказують в цей день обов'язково відвідати храм, щоб причаститися і сповідатися у своїх гріхах. На світанку Чистого четверга потрібно скупатися у проточній воді (озері або річці) або сходити в лазню. Вважається, що вода в цей день володієте потужними магічними властивостями, допомагає зміцнити дух і очистити душу, а гаряча пара сприяє оздоровленню тіла.
Ще вдосвіта, до схід сонця селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір'ї, в хатах – все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. В саду і на городі господар згрібав на купу торішнє листя, бадилля бур'янів та сухе ріщя і підпалював – "щоб очистити землю від морозу, зими, смерти і всякої нечисти".
Традиції Чистого четверга
Дуже важливо пам'ятати, що Чистий четвер – це початок найсуворішої частини поста, яка триває аж до настання Великодня. Пост передбачає значні обмеження в їжі, повне утримання від куріння і прийому алкоголю.
Звичайно ж, Страсний четвер – день капітальної прибирання будинку і прання. Ні в п'ятницю, ані в суботу ніякими господарськими справами вже буде займатися не можна, інакше "пил і бруд можуть потрапити в очі Ісусу". Крім прибирання, треба подбати і про великодньому столі: випекти паски, зробити сирну паску, пофарбувати яйця. В давнину Чистий Четвер був справжнім днем пивоваріння – пиво варили на цілий тиждень наперед.
Прикмети на Чистий четвер
Головна прикмета дня пов'язана з випічкою паски. Якщо паска вийшла пухкою, важкою і не пропеченою, вас чекає важкий рік, повний турбот. Якщо ж паска піднялася, зарум'янилася, вийшла легкою, тоді ніяких лих у вашому житті не передбачається. Поганою прикметою також вважається віддати або винести на вулицю в Чистий четвер щось зі своїх речей або домашнього начиння.
Змови і ритуали на Чистий четвер
Чистий четвер – найкращий день, щоб перший раз постригти волосся дитині, якій вже виповнився один рік. Стрижені волосся не викидають, а зберігають у спеціальному полотняному мішечку. Вважається, що це сильний оберіг, який захищає малюка від хвороб і бід. Також в цей день варто підстригти кінчики волосся і жінкам – їх кучері стануть ще красивішими і пишнішими.
З Чистим четвергом пов'язані і численні народні замовляння. Якщо у вас проблеми зі здоров'ям, обілліть себе водою опівночі цього дня – хвороби зніме як рукою. Якщо ви хочете захистити будинок від злих сил, охрестіть стіни і стелі церковної свічкою і прочитайте ту молитву, яку ви знаєте. А жінкам, у яких ніяк не виходить влаштувати особисте життя, люди похилого віку радять в ніч на Чистий четвер зайти по пояс у річку і попросити Вищі Сили зняти з них вінець безшлюбності.
У Карпатах Чистий четвер називали ще "живим", а тому гуцули з цієї нагоди розпалювали вогонь і тримали його доти ,доки не вигоняли тварин на пасовиська. Ним окурювали домашню скотину від злих духів.
Ввечері після відправи у церкві люди запалювали свічки і намагалися принести "живий" вогонь до хати, щоб зробити кіптявою на сволокові чорний хрестик.

Добавить комментарий

Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив